Pokolenie podłączonych?

Euro 2012 przed meczem Italia-Niemcy

Euro 2012, przed meczem Italia-Niemcy

Na przekór zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z warszawskiej ulicy przed meczem Italia-Niemcy. Dlaczego na przekór, bo na portalu http://www.NaTemat.pl jest blog i wypowiedź cyt. „Rejestrowanie swojego życia, to dość niepokojące zjawisko, które jest asekurancką ucieczką od teraźniejszości.” Chodzi o fotografowanie, filmowanie, o to że nie można przejść, aby ktoś komórką nie „zdjęciował”, a na koncercie ciągle ktoś przeszkadza i robi zdjęcia, że to zamykanie się w swoim świecie, brak otwartości. Autorka uważa, że kreujemy rzeczywistość, a wspomnienia z ważnych chwil, to coraz częściej ich wyobrażenia, a nie prawdziwe sytuacje.

Bardzo, bardzo… nie zgadzam się z takim poglądem. Żałuję, że wiele pokoleń nie miało takich możliwości i dlatego często nie mamy pojęcia jak wtedy wyglądały nasze prapra-rodziny, jak mieszkali, jak się ubierali,, bawili… Przekazy historyczne, obrazy to co innego, a zdjęcie, film to coś zupełnie innego. Dla mnie robienie zdjęć istnieje od zawsze, aparat dostałam już jako ośmiolatka, dziadkowie i rodzice też robili zdjęcia, mamy pokaźne zbiory tych wspaniałych, żywych – tak żywych – pamiątek rodzinnych,naszych zabaw, przyjaciół, znajomych, miejsc, wyjazdów itd. Nazwanie nas, że jesteśmy „pokoleniem podłączonych” to duuuże przegięcie. Nie zasługujemy na to.

Inna sprawa to kultura fotografowania. Niestety – i tu zgadzam się z autorką – bywa z tym różnie. Rzeczywiście zdarzają się osoby, które chyba zapominają, że kultura jest trendy i ciągłe pstrykanie może być męczące. Nie wszędzie można filmować i nie każdy sobie tego życzy, jeśli jest to np. ślub warto zapytać gospodarzy. A właśnie – ślub! Zdarzyło się tak, że wynajętemu fotografowi zepsuł się aparat i – o zgrozo! – nie byłoby w ogóle zdjęć, gdyby nie domorośli fotografowie. Tak więc „zdjęciujmy”, fotografujmy, filmujmy, bo… warto!Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.