Mandaty w Europie – nie ma lekko

Nie warto pracować na mandaty – to jasne.  W Polsce wzrosły – więcej punktów i więcej forsy. W innych krajach Europy też tak jest, w dodatku jeśli zaczęlibyśmy przeliczać euro, albo CHF na złotówki… lepiej tego nie robić. Jednak każdemu mandat może się zdarzyć, wtedy trudno, trzeba płacić. Za co zapłacimy.

  1. Najwięcej kosztować nas będzie przekraczanie prędkości oraz jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Przykład: Szwajcaria – wysokość mandatu jest uzależniona od zarobków – im większe tym wyższy mandat; za przekroczenie od 5-30km/h od 20 do 260 franków szwajcarskich, za przekroczenie ponad 30km/h grozi sąd. Nie wiem czy nasze zarobki są przeliczane na CHF.
  2. W Skandynawii działa podobny system kar jak w Szwajcarii. Chorwacka policja może zatrzymać prawo jazdy nawet na kilka dni gdy uzna, że kierowca nie powinien prowadzić auta, bo jest zmęczony, albo gdy powinien, a nie używa okularów w czasie jazdy. Hiszpanie zakazują używania w aucie gadżetów z monitorami, poza nawigacją GPS.
  3. Rozmowy, SMS przez komórkę – wolno tylko rozmawiać przez zestaw głośnomówiący, inaczej są też duże mandaty. Chociaż od lipca w UE roaming potaniał dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie rozmawiać, ale skupić się na  prowadzeniu auta. Zajedziemy – oddzwonimy.
  4. W wielu miastach jest płatny wjazd do centrum, np.Londyn, także niektóre miasta w Italii, w Niemczech miasta mają różne strefy wjazdu  – ekologia – nie każde auto może wszędzie wjechać.

Te wszystkie zakazy, mandaty to oczywiście jakiś stres, ale nie dajmy się. Jedźmy mądrze, pamiętajmy, że jesteśmy daleko od domu, szanujmy gospodarzy i siebie, a wtedy na pewno uda się pojechać i wrócić bezpiecznie i bez mandatu.Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.