Czytanie wina – odcinek 5.

To (chyba) ostatni odcinek o czytaniu wina, temat  ledwie muśnięty. O winie można mówić i mówić i zawsze będzie o czym.  Dzisiaj coś o winach „szczepowych” czyli zrobionych z winogron tylko jednej odmiany. VIN DE CEPAGE – to właśnie oznaczenie wina szczepowego. Na butelce takiego wina są zwykle wyraźne napisy np. Kadarka, Merlot, nie ma innych rodowodowych informacji. Często możemy spotkać na etykiecie słowo CHATEAU – zamek. To stary, bo z XVII wieku, marketingowy chwyt, okraszony zwykle dodatkowo pięknym zdjęciem starego zamku,  stosowany z powodzeniem do dzisiaj.
Muszę jeszcze wspomnieć o jednym ważnym oznaczeniu – CRU (pochodzi od słowa croitre – rosnąć) oznacza, że wino tłoczono z winorośli, która rośnie w najlepszym miejscu. CRU to zawsze wino renomowane, wysokiej jakości i znakomite.

Każdy ma swoje ulubione wina, renomowane wino nie jest tanie, ale warte swej ceny. Dobre wino milo sączy się z przyjaciółmi,  komentuje, mozna pomilczeć… i cieszyć się wybornym smakiem, aromatem i uznaniem biesiadników 🙂Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.