W rejestrze skazanych już nie będzie rowerzystów?

To tylko ilustracja do tekstu, bo po pasach jeździć nie wolno – tu nie ma ścieżki rowerowej

Pojawiła się szansa, że ci co wypiją piwo, czy trochę wina, wsiądą na rower i alkomat wykaże 0,2 nie trafią do więzienia. Nie będzie to już przestępstwo, a stanie się wykroczeniem. Być może…

Co nowego? Po znowelizowaniu przepisów rowerzystom będzie grozić „tylko” areszt do 30 dni, grzywna od 50 zł wzwyż (obecnie do 5 tysięcy zł i kara do dwóch lat więzienia). Jazda na rowerze ”pod wpływem” nie spowoduje wpisu do rejestru osób karanych. Dzisiaj delikwent jest „skazanym „, przekreśla to np. otrzymanie pracy.

Takie są plany, bo właśnie Rząd RP przyjął projekt zmian w ustawie, trwało to dwa lata. No cóż… może w końcu coś zdroworozsądkowego uda się uchwalić. Niestety ten projekt nie do końca prezentuje tenże zdrowy rozsądek. W dalszym ciągu, jeśli mamy prawo jazdy na samochód, motocykl, czy zawodowe możemy je stracić za to, że jechaliśmy rowerem po alkoholu. Kolejna, kiepska nowelizacja – rowery mamy różne, jednak te o wartości ponad tysiąc złotych to mniejszość – a tylko taki rower będzie można zgłosić jeśli ktoś ukradnie – masz tańszy rower – nie masz na to szans. Chyba, że rower skradziono napadając na cyklistę, albo z domu, z garażu czy z piwnicy, wtedy może być tańszy. Wspaniale – złodzieje będą mieli mocno ułatwione zadanie! Jaka to różnica gdzie złodziej rower ukradnie i za ile? Okazuje się, że dla Rządu, dla prawa to jest… poważna różnica.

Na koniec trochę liczb. W 2011 r. za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu skazano 51 tysięcy osób, obecnie w więzieniu przebywa ok. 4,5 tysiąca rowerzystów. Za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym skazano 5650 osób. Podobno koszt utrzymania jednej osoby w więzieniu to około 2,5 tys. zł. Czyżbyśmy mieli tak bogate państwo?Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.