Kierowcy, mandaty i… budżet państwa

W budżecie naszego państwa na 2013 rok znalazła się wielka kwota 20 mld zł (to nie pomyłka: dwadzieścia miliardów!) dochodu za karanie kierowców. Czyli mówiąc wprost mandaty, na które zasłużymy w przyszłym roku miałyby niebagatelny udział w ratowaniu budżetowych finansów.  Skąd aż takie duże pieniądze? Sprawa jest prosta jak bat – od stycznia mandaty podrożeją nawet 100%. Takie są plany posłów.

Posłowie jednak doszli do wniosku, że coś za coś i będą radykalne zmiany w karaniu punktami. Po zmianach policjant podczas kontroli będzie mógł dać tylko do 10 punktów karnych. To zasadniczy zwrot, bo teraz policja nie ma tu prawie żadnych ograniczeń,  za wykroczenia drogowe można dostać 30, a nawet 50 punktów karnych.

Posłowie uważają, że uderzenie po kieszeni to najlepszy sposób na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Czy tak będzie w praktyce, zobaczymy. Dotychczas  kierowcy, którzy zebrali określoną ilość punktów i tracili prawo jazdy musieli przejść szkolenie i zdać sprawdzający egzamin. Czy to nie jest ważne?  Czy taka ustawa poprawi bezpieczeństwo, czy raczej stanie się znakomitą furtką dla tych, którzy uważają, że na drogach to oni są najważniejsi i za nic mają przepisy ruchu drogowego? Taki delikwent po prostu zapłaci wyższy mandat i dalej będzie jeździł jak mu się podoba.

Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów nowych przepisów, ale może jest nadzieja, że znajdą się tam także te, które nie tylko będą poprawiać budżet państwa i posłowie pomyślą także o prawdziwym bezpieczeństwie na polskich drogach.Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.