Jest brzydko? Dlaczego?

DSC09411

Tak jest pięknie..

Te zdania nie poraziły mnie (choć powinny), bo to smutna i niestety znana prawda. „Polska jest ładna tylko wtedy, kiedy napada śniegu, kiedy opadnie mgła, albo wszędzie tam, gdzie nie ma ludzi. W innych okolicznościach jest przeważnie brzydka. Każdy buduje, jak chce i jak potrafi.(…) Brak wizji i brak architekta przestrzeni. Nie cieszy mnie to, tylko boli. Dlatego Polska wygląda tak w moich filmach (…) Polska jest niestety przeważnie brzydka”.  Powiedział to znakomity reżyser pan Wojciech Smarzowski w wywiadzie dla „Przekroju.  Znam większość filmów tego reżysera, wszystkie są co najmniej dobre, tak dobre i trafne jak ta wypowiedź, wyciągnięta tu z wywiadu. Mam nadzieję, że nowy film „Drogówka” też będzie taki, zwłaszcza, że rzecz dzieje się w wielkim mieście.

Filmy tego reżysera  pokazują jednak przede wszystkim świat miejski i wielkomiejski i mam nadzieję, że opinia o brzydocie odnosi się głównie do tegoż świata. Niestety trudno nie przyznać znanemu twórcy racji – nasze miasta, miasteczka (niestety wsie też usiłują się upodabniać do tych miast) są po prostu w większości brzydkie. Gdyby nie natura, wspaniałe krajobrazy poza tymi miejscami, byłoby strasznie.

Warszawa ma wiele pięknych miejsc, ale teraz nie radzę teraz iść na spacer po Warszawie. Śnieg na chwilę łaskawie przykrył brudy, ale sczerniał,  stopniał i czar prysł. Wszędzie są psie kupy – na chodnikach, na ścieżkach rowerowych, na trawnikach, pod klatkami schodowymi, na parkingach, na skwerach i w parkach… Do tego wszędzie wielkie kałuże, a wokół walające się różne śmieci.  Każdy wie, że to naprawdę jest obrzydliwe, także właściciele psów, dozorcy, ale ich to najmniej obchodzi, bo niestety straż miejska nie jest od tego, aby widzieć i karać za takie przewinienia. Wolą mandaty za złe parkowanie i za prędkość, to się bardziej opłaca i nie trzeba się nachodzić.

Mamy teraz wielką dyskusję o fotoradach, porządkowaniu znaków drogowych.  Przy wjazdach do różnych miejscowości stoją i skutecznie przykrywają znaki drogowe, wielkie reklamy. Biją po oczach, są agresywne, to kompletny bałagan nad którym nikt nie panuje. Widoczne jest, że są to niewątpliwe bezprawnie (sic!) stawiane banery, reklamy – no bo chyba nie ma takich urzędników w  gminach, samorządach, którzy wyraziliby zgodę na takie potworne oszpecanie miast, wsi, dróg.

Zastanawia tylko czy Polacy są już tak  uodpornieni na ten brud, bałagan, smród, samowolkę zabudowy, architektoniczną szpetotę, dziury na drogach i brak jakiejkolwiek dbałości o własne miejsca do życia, że nie zauważają, że jest naprawdę źle? No właśnie… jak to jest z nami?Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.