Rosjanie będą karani za obrażanie

94344e93b024e67ea036f200203de066,0,1Ta informacja, ze względu na kraj może nie jest zaskakująca, ale jednak… Rosjanie będą karani za używanie w mediach wulgarnych słów. Taką zmianę do ustawy o środkach przekazu podpisał dzisiaj prezydent Władimir Putin.

Już wcześniej karani byli dziennikarze radia i telewizji oraz ich goście za używanie obraźliwych słów, a teraz dotyczyć to będzie także internetu i gazet. Kary są zróżnicowane, podzielone na trzy grupy: osoby fizyczne 2-3 tysięcy rubli (około 200-300 zł), natomiast przedstawiciele organizacji od 20 do 25 tysięcy, a trzecia grupa to instytucje i redakcje aż do 200 tysięcy rubli.  Zdaniem ustawodawcy tak restrykcyjne prawo wymuszone zostało po wielu skandalach w różnych mediach, gdzie używano obraźliwych słów w stosunku do osób publicznych.

Moim zdaniem cenzura nie powinna w ogóle być narzucana odgórnie przez państwo – to oczywiste.  Jednak każdy z nas ma (powinien mieć) na tyle osobistej kultury, aby nie używać słów, zwrotów wulgarnych, obraźliwych, bo zawsze można znaleźć inne, co najmniej tak samo mocne, dosadne słowa dla określenia swoich negatywnych odczuć, emocji, dezaprobaty, ale dla podziwu i akceptacji też.

Niewątpliwe wiele nas irytuje, złości, ale często bawi w mediach. Zwłaszcza w internecie obserwowanie innych, czytanie o innych rzeczy obraźliwych podbudowuje nasze ego – bo to nie o nas. Tak, tym razem nie o nas, ale następnym razem może być o nas, o naszej rodzinie, o naszych strojach, krępujących wpadkach, które przecież mogą zdarzyć się każdemu.  Są to zwykle informacje dość głupie, często kłamliwe, napisane marnym językiem, z błędami, ale… są. Wiadomo, że wszelkie sensacje dotyczą przede wszystkim osób znanych, celebrytów, ale nie brakuje przecież potworkowatych wpisów na różnych forach. Te są chyba najbardziej smutne, bo pełne nienawiści, poniżania, obrażania.

W Polsce cenzury nie mamy już od wielu lat, ale istnieją przepisy prawne, które wykorzystywane są w różnych procesach np. o zniesławienie czy obrazę uczuć religijnych.Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.