Moje (nie)subiektywne rady – stłuczka i co dalej…

Tylko stłuczka, bo wypadek to zupełnie inna i poważna sprawa. Tak więc stłuczka i co dalej? Oczywiście to zawsze fatalne zdarzenie, zwłaszcza jeśli jest się sprawcą, ale jeśli to nie my zafundowaliśmy tę hecę to też przecież nie było to naszym marzeniem. Winę zwykle dość łatwo ustalić między kierowcami, ale jeśli nie – trudno trzeba wezwać policję.

Ustalamy wspólnie, że wina jest oczywista – co robić?

 1. Zjedź na bok, oznacz miejsce, aby innym nie zagrażać i nie przeszkadzać i zachowaj spokój, bo nerwy nic tu już nie pomogą.
 2. Skoro zachowujesz spokój to wyjdź w sposób opanowany z auta, złą minę i „wilcze oczy” (bez względu na winowajcę) schowaj głęboko – sądzisz, że się nie uda, eee tam – uda się.
 3. Spokojna twarz powinna ułatwić porozumienie bez wzywania policji – chyba, że przypadkiem trafisz na pieniacza/kę, albo przerażonych, początkujących  panicza/panienkę w aucie rodzica. To też trzeba zrozumieć, nie będzie im łatwo.
 4. Spróbujmy jakoś przywitać się, będzie mniej „seriozno”, no i ten początek na ogół nie jest łatwy dla żadnej strony.
 5. Jeśli bez problemów ustalamy kto winien, to sprawa jest prosta.
 6. Piszemy i podpisujemy oświadczenia 2 egz. Warto mieć specjalny formularz przy dokumentach auta, dokładnie go wypełnić, to bardzo ułatwi sprawę.   U dołu jest dobry  formularz. Takie oświadczenie powinien napisać sprawca stłuczki. Przecież nie znamy się i nigdy nie wiadomo jak zachowa się później. A tak napisał osobiście i…  jest.
 7. Jeśli inaczej nie da się to wzywamy pomoc drogową, aby nasze piękne „graty” odholować.
 8. Pomoc przyjeżdża, żegnamy się, ale jeśli okazało się, że to fajna osoba, pogadaliście miło to warto wymienić  – hmm może chęć kontaktu po, a może wspólny warsztat samochodowy…
 9. Serdecznie ściskamy dłonie i udajemy się/telefonujemy do ubezpieczyciela, który wie co ma robić. Pilnujemy tylko by było to jak najszybciej, bo przecież samochód jest nam potrzebny.
 10. Po wycenie (możemy się zgodzić z wyceną, albo nie) udajemy się do znakomitego warsztatu samochodowego i po iluś godzinach/dniach/tygodniach wyjeżdżamy prawie takim samym autem jak sprzed stłuczki.

Powodzenia!

MIEJSCOWOŚĆ ……………………DATA …………..

OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI DROGOWEJ – WYPADKU

Ja, niżej podpisany/na ……………………………………, zamieszkały/ła w …………………………………… przy ulicy ………………………………………….., numer telefonu ………………………….. prawo jazdy kategorii …………………. nr i seria dowodu osobistego ………………………………….. wydany przez ………………………………………, oświadczam, że dnia ………………………. o godzinie ………………. w miejscowości ………………………………………… przy ulicy ……………………………………………………. kierując pojazdem marki ………………………………………. o numerze rejestracyjnym ………………………… którego właścicielem jest ……………………………………..właściciel pojazdu kierowanego przez sprawcę posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC): zakład ubezpieczeń ……………………………………………. polisa nr ………………………………………….., okres ubezpieczenia: ……………………………, spowodowałem/łam kolizję drogową, w której został poszkodowany/na ………………………………………………………………….., posiadajaący/ca pojazd marki …………………………………………. o nr rejestracyjnym ………………………….., pojazd ten był kierowany przez ………………………………………………………….

data i podpis sprawcy

OKOLICZNOŚCI I SKUTKI KOLIZJI – WYPADKU

 1. Okoliczności  kolizji:

………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………….

 1. Uszkodzenia pojazdu osoby poszkodowanej:

………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………….

 1. Uszkodzenia pojazdu sprawcy kolizji:

………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………….

 1. Inne szkody:

………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………….

5. Świadkowie zdarzenia:

a. ………………………………………………………………………………………………. b. ……………………………………………………………………………………………….

c. ……………………………………………………………………………………………….

……………………………………..               ……………………………………..          ……………………………………..

podpisy świadków                            podpis poszkodowanego                   podpis sprawcy

Data ………………………………………Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.