Prawo jazdy – nie dla każdego

Czy każdy musi mieć prawo jazdy? Jasne, że nie każdy. Są osoby, którym prawo jazdy w ogóle nie jest potrzebne, są tacy, którzy po prostu nie chcą mieć, bo np. uważają  – i to jest prawda, że samochody to zatruwacze naszego środowiska i nie zamierzają  nigdy mieć auta. Pewnie są jeszcze inne powody, dla których ludzie nie chcą mieć prawa jazdy.

Są jednak takie osoby, które za wszelką cenę chcą mieć prawo jazdy, robią wiele, aby je zdobyć, ale…  No właśnie – kim są te osoby? Nie będę tu pisać o oszustach, którzy są przestępcami i kupują sobie taki dokument.  Mam na myśli osoby – obu płci – które nie są w stanie zdać kolejnego egzaminu, bo… nie potrafią. Nie są w stanie nauczyć się jazdy autem, po prostu nie mają do tego predyspozycji. Nie potrafią zsynchronizować niezbędnej pracy nóg, rąk, obserwacji drogi i znaków drogowych, spoglądania w lusterka itd. Takie osoby nigdy nie powinny zostać dopuszczone do kierowania jakimkolwiek pojazdem.

Psycholog transportu pan Andrzej Markowski – z którym przepracowałam kilka lat przy produkcji tv programu o brd – mówi, że  jest (wcale nie taka mała)  grupa osób które nie mają określonych zdolności psychomotorycznych,  absolutnie niezbędnych, aby móc kierować autem i jeździć po drogach. Te osoby nigdy nie mogą mieć żadnego prawa jazdy. To oczywiście nie są osoby chore,  to są osoby w pełni zdrowe, ale akurat nie mają określonych zdolności, predyspozycji. Tak jak nie każdy z nas może być muzykiem, malarzem, czy np.  policjantem, kierowcą rajdowym, nauczycielem, lekarzem czy lotnikiem – tak nie każdy może być kierowcą.

Pan Andrzej Markowski podkreśla, że absolutnie niezbędne są badania psychologiczne, testy prowadzone na specjalnych urządzeniach, dla kandydatów na kierowców i dla kierowców. Każdy kto stara się o prawo jazdy powinien być poddany odpowiednim testom psychologicznym.

Warto to zrobić. W całej Polsce są odpowiednie pracownie, które takie badania przeprowadzają. Nie są kosztowne, ale absolutnie niezbędne. Warto zajrzeć na strony Instytutu Transportu Samochodowego (ITS). Instytut to prawdziwa kopalnia wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego (brd), prawach jazdy, testach, drogach itp. ważnych sprawach.

Warto też wyrazić swoją opinię na temat brd na polskich drogach i wypełnić ankietę  JEST TUTAJ

 

 


One Comment on “Prawo jazdy – nie dla każdego”

 1. abrasive pisze:

  Nice post. I was cheсking cоnstantly this blog and I am impressed!

  Extremely helpful info specially the closing part 🙂 I handle such info a ⅼot.

  I was looking for this pаrticular information fօr a very lⲟng time.
  Thanks and good luck.

  Polubienie


Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.