Winotyp – co to takiego?

Jak wieść niesie Amerykanie potrafią nieomal wszytko sprawdzić, zmierzyć, ocenić, wyciągnąć z wyników przeróżne wnioski i odpowiedzieć na trudne pytanie: JACY JESTEŚMY.

Jesteśmy oczywiście nieprawdopodobnie różni  – każda/każdy z nas jest innym człowiekiem. Ten test wydaje się dość niezwykły, bo próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jakie wino – taki człowiek. To wydaje się nierealne, ale…

Znany amerykański Master of Wine – Tim Hanni oraz profesorka Uniwersytetu Cornell – Virginia Utermohlen po wielu badaniach uznali, że osobnicze preferencje smakowe (geny!) wiele mówią o naszej wrażliwości np. na ostre światło, głośną muzykę czy skłonność do szybkiej jazdy autem. Swoje badania oparli na wynikach innych badań z 1991 roku, kiedy to prof. Linda Bartoshuk stwierdziła, że ludzie bardzo różnią się ilością kubków smakowych co znacząco wpływa na ich poczucie smaku.

  W ujęciu pary badaczy jest nas cztery winotypy: Sweet, Hyper-sensitive, Sensitive i Tolerant. Najwięcej ludzi przynależy do drugiej i trzeciej grupy. Osoby te są według badaczy elastyczne i otwarte na różne smaki. Natomiast prof. Bartoshuk określiła te osoby w sposób niezwykle malarski i oświadczyła, że: „Ludzie z góry skali żyją w świecie neonów, a ci z dołu w świecie pasteli.” Ładnie brzmi, prawda?

Kto co lubi?

 Typ THE SWEET – czyli jakby… SŁODZIAKI to podobno na ogół kobiety, acz nie tylko. Często to niespokojne, artystyczne dusze, poszukujące i piękne… Badacze twierdzą, że to tzw. bałaganiarze, ciągle im zimno, ale nie uznają ciepłych ubrań, zwłaszcza swetrów, bo „gryzą”, nie lubią jaskrawego światła, ani zbyt głośnej muzyki. Kochają za to pyszne wina, które muszą być słodkie, lub półsłodkie np. Tokaje, Muscaty, Szampany. Jakiekolwiek wytrawne czy półwytrawne powodują wielkie oczy i kwaśną minę.

Typ HIPERWRAŻLIWY – niezbyt łatwo zaspokoić takie podniebienie zarówno winem jak i jedzeniem. To osoby niecierpliwe, wybredne, lubią białe wina, ale muszą być lekkie bez nadmiernej kwasowości, natomiast czerwone to raczej typu pinot noir, lekkie wina z Alzacji, może też beaujolais.

Trzeci typ to WRAŻLIWY – To ktoś kto kocha podróże, zmiany, osoba otwarta na wszelkie przejawy życia, lubi to co nowe. Spróbuje każde wino, ale unika win beczkowych i zbyt mocno „rażących” taninami.

Czwarty to typ TOLERANCYJNYpodobno to na ogół tzw. prawdziwy mężczyzna. Kocha wina wyraziste, mocne, skoncentrowane. Mówi donośnie, lubi szybką jazdę samochodem, świat postrzega prosto i uważa się za odważnego.

Nie do końca przekonują mnie te badania zwłaszcza, że każdy z nas ma własne ulubione potrawy, wina, filmy, książki, nastroje…   Dzielenie nas na jakiekolwiek grupy, jakieś zaszufladkowanie chyba… niekoniecznie to lubimy.

Ostatnio piłam miłe wino. Włoskie, z Piemontu, szczep barbera, rok 2011. Wytrawne, ale taniny łagodne. Wino ma piękny, rubinowy kolor, czujemy delikatne jeżyny i wiśnie. Ślicznie wygląda w kieliszku, pod światło błyski rubinowe i lekko fioletowe. Warto spróbować, świetne do różnych mięs, do grilla, ale także znakomite, aby tak po prostu wieczorem napić się kieliszek pysznego, czerwonego wina. Polecam J

Winotyp na podstawie portalu http://www.besty.com

 Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.