Beaujolais Nouveau i… Wino Świętomarcińskie

Tak jak od wielu lat powita nas – Beaujolais Nouveau est arrivé – czyli przybyło MŁODE WINO.  TEN DZIEŃ zwykle przypada na trzeci czwartek listopada – w 2014 roku będzie to 27 dzień tego miesiąca.

Jakie będzie w tym roku Beaujolais Nouveau? Warto się dowiedzieć i po prostu spróbować. Będzie na pewno jak zwykle wesołe, skore do zabawy z nami, pite z uśmiechem, rozhasane – serwowane w dobrym towarzystwie.

To miłe wino jest młode więc… nieco niecierpliwe. Zwykle jest lekko czerwone, różowe, ale może być też białe. Kwaskowate, prawie bez garbników, przyjemne w smaku, znakomicie orzeźwia, jest delikatne. Może być świetne jako aperitif, ładnie smakuje z serami i lekkimi potrawami z mięsa. Podawać je powinniśmy lekko schłodzone. Beaujolais Nouveau najdłużej można pić do maja następnego roku. Jest orzeźwiające i można mieć nieco żalu, że latem, w upały nie ma już tego wina, a byłoby wskazane 🙂 Jednak Beaujolais istnieje. Jeśli ktoś jest wielbicielem, amatorem tego wina to warto spróbować „zwykłe” Beaujolais, Beaujolais Villages, albo któreś wino z północnych regionów Francji. Satysfakcja gwarantowana… przez producentów 🙂

Prawdziwe Beaujolais Nouveau jest produkowane tylko z jednego szczepu – Gamay. Powstaje we Francji w regionie nad  Saoną, produkuje się tu około 1,3 mln hektolitrów rocznie tego trunku. Świat pokochał Beaujolais Nouveau i blisko połowa wina jest na eksport, przewożona samolotami (trzeba szybko!), do USA, do Japonii, a w Europie prawie wszystkie kraje importują to wino.

A jak jest w Polsce?

Oczywiście też kochamy Beaujolais Nouveau. W restauracjach, w barach, klubach, a także prywatnie wiele z nas lubiących wino świętuje ten 3. czwartek listopada. Okazuje się, że mamy już polskie młode wina, które nieco inne, ale też są niezłe.  To WINO ŚWIĘTOMARCIŃSKIE. Powstaje m.in. w winnicy Srebrna Góra. Podobno są już inne polskie winnice produkujące młode wino.

Są także młode wina hiszpańskie, włoskie, oraz z innych regionów Francji, ale nikomu nie udało się odnieść sukcesu Beaujolais Nouveau. Wina te różnią się smakiem, kolorem, zapachem jednak wszystkie są znakomite na jesienną szarówkę, na poprawę nastroju, na uśmiech i dobre spotkanie z przyjaciółmi, rodziną… Polecam J

 Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.