Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ciągle nie ma czasu

20140501_141954 - KopiaZima dawno się skończyła, minęło 26 lat naszego Nowego Pięknego Kraju, wiosna w pełni i sezon rowerowy zaczął się już co najmniej miesiąc temu. To są fakty.

Niestety faktem jest też, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie miało i ciągle nie ma czasu zając się bardzo prostą sprawą – rowerowymi uchwytami. Chodzi tu o uchwyty rowerowe do samochodu, które zakłada się na hak, albo na tylny bagażnik.

Te uchwyty są odpowiednio skonstruowane i nie zasłaniają tylnych świateł. Prawo mówi nam, że jeśli taki uchwyt rowerowy zasłoni tylne światła, albo tablicę rejestracyjną auta to możemy zapłacić mandat. Wcale niemały bo od 100 do nawet 500 zł. Punktów karnych za to nie ma, ale…

Nie jest zrozumiałe dlaczego w Polsce nie można kupić trzeciej tablicy, którą można by zamontować na uchwycie rowerowym. Jest tam na to miejsce i łatwo można to zrobić, ale NIE – NIE WOLNO, bo nie ma odpowiednich przepisów. Te przepisy już od kilku lat powstają i jakoś nie mogą powstać, wszystko zatrzymało się na urzędnikach w MIiR. Nie rozumiem – czy ci ludzie, urzędnicy nie jeżdżą w ogóle samochodami, ani rowerami, nie mają dzieci, nie wyjeżdżają na wakacje, na działki, na weekendy samochodami i nigdy nie zabierają rowerów? Nie widzą tematu? Nie dostrzegają problemu, potrzeby…

Dlaczego coraz częściej mamy odczucie, że w naszym kraju policja, różne urzędy tylko czyhają na to, aby wlepić nam mandat, ukarać, a wysokość tych kar jest zależna od oceny policjanta, urzędnika – im bardziej zagmatwane i niejasne są przepisy tym lepiej . Dla kogo? Odpowiedź jest chyba jasna.

Są w Polsce organizacje rowerzystów, mamy posłów, którym jest na sercu bezpieczeństwo ruchu drogowego – upomnijcie się o nasze prawa. Wiele już zrobiliście – chwała Wam za to – ale to ciągle za mało, a ten problem nie jest bez znaczenia. Jest też ważny. Wiem, że przebicie się do urzędników to ciężka praca, ale warto!

Pozdrawiam wszystkich rowerzystów!


2 Komentarze on “Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ciągle nie ma czasu”

  1. mstefanek2014 pisze:

    Bardzo dobry artykuł. Następna prowizorka w naszym prawie. Wszyscy korzystają z uchwytów, wszyscy wiedzą, że to niezgodne z prawem, i jakoś ten żywot leci. polska – kraj wiecznych prowizorek.

    Polubienie


Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.