Kolejne „strachy” na kandydatów na kierowców

Wszystkim kierowcom życzę takich pięknych i pustych dróg 🙂

Kolejne strachy na kierowców. Od stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące kursów na prawo jazdy. Nad tymi zmianami debatowano już od kilku lat i oto już prawie są – Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151.

Krótko w punktach wymienię niektóre, te chyba najważniejsze, zmiany. W zasadzie kurs będzie wyglądał podobnie jak teraz, ale… zmieni się przede wszystkim to co czeka „świeżych” kierowców po kursie.

  1. Znowu będzie „zielony listek” , czy może raczej „zielony liść”. Tak – zielony listek na białym tle ma pojawić się obowiązkowo na tylnej i przedniej szybie. Będzie to znak dla innych użytkowników dróg, że kierowca jest zielony jak ten listek, czyli jest początkującym kierowcą na tzw. okresie próbnym.
  2. Okres próbny to nie byle co. Dotyczyć będzie wszystkich kierowców, którzy pierwszy raz zdobyli prawo jazdy kategorii B. Obowiązywać będzie przez dwa lata. W tym czasie młodego/nowego kierowcę będą obowiązywać inne, niż pozostałych kierowców, ograniczenia prędkości.
  3. W dzienniku ustaw jest napisane: ” W okresie próbnym, przed upływem 8 miesięcy, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się: przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej”. Dość radykalnie, ale może będzie mniej tragicznych zdarzeń na polskich drogach.
  4. Dalej – bardzo ważne – przez pierwsze osiem miesięcy kierowca nie będzie mógł prowadzić pojazdu bez „zielonego listka”. Nie będzie też mógł pracować jako kierowca. Jeśli taki nowy/młody kierowca popełni dwa wykroczenia przez pierwsze dwa lata wówczas okres próbny będzie wydłużony o kolejne 24 miesiące. Też wydaje się to bardzo surowe, może tu należałoby rozróżnić te wykroczenia – bo są różnej wagi mandatowej i punktowej.
  5. Baza pytań dla kandydatów na kierowców ma być w internecie opublikowana na stronach ministerstwa infrastruktury.

  CO PO KURSIE DLA NOWYCH KIEROWCÓW

  1. Począwszy od czwartego miesiąca – od dnia otrzymania prawa jazdy – do ósmego miesiąca nowy kierowca będzie zobowiązany pójść na kurs dodatkowy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, chodzi tu o zagrożenia w ruchu drogowym. Takie kursy będą organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Ten kurs ma trwać 2 godziny.
  2. Drugi kurs – ten ma trwać tylko godzinę – i będą to zajęcia praktyczne m.in. np. poślizgi. Ten kurs będzie się odbywać w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.

Kursy trzeba odbyć, bo jeśli – przed upływem ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy –  kierowca nie przedstawi w starostwie zaświadczenia o odbyciu tych szkoleń, uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną mu cofnięte.

Niewątpliwe wielki napór kandydatów na WORDy w tym roku będzie wielki. Każdy kto planuje zdobyć prawo jazdy w tym roku musi się pośpieszyć. Zdanie egzaminu nie decyduje – decyduje tylko data wydania prawa jazdy.

Kolejna ważna sprawa – terminy! Chyba nie powinno być tak, że z powodu przekroczenia terminu kierowca może stracić prawo jazdy. I co? trzeba wtedy iść, płacić za nowy kurs i wszystko od początku? Może powinny być np. dwa dodatkowe, terminy np. po roku. Wtedy byłoby jakoś normalniej. Można też pomyśleć o tymczasowym zawieszeniu prawa jazdy – określić termin np. na trzy miesiące – do czasu odbycia tych kursów.

Sami zdecydujcie co o tych przepisach sądzicie. Moim zdaniem są trochę zbyt restrykcyjne i chyba jednak nie do końca przemyślane. Choć przecież nie takie egzaminy się zdawało – prawda…

Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest bardzo dużo wypadków drogowych – przodujemy w Europie – edukacja jest tu najważniejsza. Problem tylko czy jesteśmy organizacyjnie przygotowani na te wszystkie zmiany. Zwłaszcza ten drugi kurs – praktyczny – nie mamy przecież tak wielu ośrodków, które mogłyby nauczyć kierowców bezpieczniej i lepiej jeździć. Takie ośrodki muszą mieć odpowiednie wyposażenie, powierzchnię, plac dobrze przystosowany, gdzie można czuć się bezpiecznie ucząc się różnych manewrów. Ustawodawca chyba jednak nie pomyślał, że takie ośrodki to już powinny istnieć i być sprawdzone pod każdym względem. Czy już są w dostatecznej ilości w całej Polsce? Poza tym czego można nauczyć się tylko przez jedną godzinę?

Wszystkim kandydatom na kierowców i kierowcom życzę… spokoju i powodzenia!

 Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.