mmm… jaka pyszna KAWA…

Wiking przygląda mi się, bo piję kawę!

Wiking przygląda mi się, bo piję kawę!

Są wśród nas „kawiarze” i „herbaciarze” – obu płci oczywiście ;). Jedni są nieprzejednanymi fanami kawy, a inni tak samo upartymi amatorami herbaty.  Jest też wiele osób, które lubią pić i kawę i herbatę.

DO KTÓRYCH ZWOLENNIKÓW ZALICZASZ SIĘ? Lubisz kawę czy wolisz herbatę, a może żaden z tych napojów ci nie pasuje…  zdradź mi proszę…

Jestem zdecydowaną „herbaciarą” – mam swoje ulubione mieszanki, ale chętnie pijam czasami dobrą kawę. Najlepsza wydaje mi się espresso, z odrobiną cynamonu, a jeśli do tego jest kawałeczek gorzkiej czekolady… pycha.

Trudno mi zaakceptować herbatę czy kawę pitą w plastikowych kubkach – to nie jest miłe, a raczej rzeknę, że to jest bardzo niemiłe. Moim zdaniem, jeśli to ma być przyjemność –  zarówno kawę jak i herbatę pijmy tylko w filiżankach. Trochę inne do kawy – inne do herbaty. To tak jak z winem – pite np. w kubku, czy w szklance – absolutnie NIE – wyjątkowo –  np. na biwaku pod namiotem, nad jeziorem przy ognisku… ach moje wspomnienie lata klik tutaj ;). Wiadomo – wino to tylko w kieliszkach, kielichach – różne do różnych win.

Wracając do KAWY – p. Jean Marc Dupuis pisze o najnowszych wynikach badań, które fanom kawy dają ważne i przekonujące argumenty.

Zapraszam do poczytania, bo to interesujący, fajnie napisany i ważny tekst.

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go zaprenumerować bezpłatnie na stronie http://www.PocztaZdrowia.pl.

„Nowe uspokajające badanie na temat kawy

Szanowny Czytelniku,

kawa jest jak polityka. Możesz być za, możesz być przeciw; denerwujesz się, kiedy spotykasz osobę, która ma inne zdanie. I rzadko zmieniasz swoje.

Pięć lat temu byłem zdecydowanym wrogiem kawy. Przeczytałem gdzieś, że kawa blokuje trawienie. Wypita po posiłku pozwala uniknąć popołudniowej senności, ponieważ, zwyczajnie, posiłek pozostaje w żołądku!

A zatem kawa pomagała uniknąć drzemki, ale powodowała także wzdęcia, gazy i niewłaściwe wchłanianie składników pokarmowych wywołane nieprawidłowym trawieniem. Ponadto, byłem przekonany, że jako środek pobudzający kofeina zaburza sen oraz powoduje, że ludzie są pobudzeni, agresywni. Myślałem, że zbyt wiele kawy w biurze to źródło konfliktów, braku koncentracji, pochopnych decyzji.

A zatem starałem się unikać, o ile to tylko możliwe, kawy. I bez żalu rezygnowałem również z korzyści związanych z zawartymi w niej przeciwutleniaczami czy też ze stymulującym intelekt działaniem.
Ale z wiekiem, człowiek się zmienia… Dlatego, w związku z coraz większą liczbą badań naukowych na ten temat, zmieniłem zdanie.

Jakiś czas temu podsumowałem wszystko, co na chwilę obecną wiemy o kawie1. Wniosek był prosty: korzyści płynące z picia kawy przewyższają jej wady. Jeśli lubisz kawę, możesz bez zastanowienia pić trzy do czterech filiżanek dziennie.

Nie będę tu wygłaszał kolejnego „wykładu” na temat kawy. Ale mimo wszystko chcę podkreślić, że przeprowadzone zostało nowe i bardzo obszerne badanie, które jeszcze raz potwierdziło, że w umiarkowanych ilościach kawa jest doskonała. To badanie opublikowane w czerwcu w piśmie naukowym Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ulster skompilowali wyniki 1277 poważnych badań naukowych poświęconych kawie, przeprowadzonych w okresie od 1970 r. do dnia dzisiejszego.

Wnioski: „dobroczynne lub neutralne skutki picia kawy w umiarkowanych ilościach przez osoby dorosłe wyraźnie przewyższają zagrożenia związane z jej piciem” w przypadku problemów zdrowotnych, tj.:

  • chorób układu krążenia,
  • nowotworów,
  • problemów z wątrobą,
  • problemów neurologicznych,
  • problemów związanych z przemianą materii (trawienie, cukrzyca, otyłość).

Prawda, której nie mamy ochoty słyszeć

Po tych dobrych wieściach muszę Ci jednak także przekazać prawdę, którą niekoniecznie chciałbyś usłyszeć:

Dobroczynne działanie kawy dotyczy samej kawy jako takiej, czarnej, bez cukru, śmietanki, mleka i drobnych przyjemności do kawy typu ciasteczko, czekoladka czy ciasto. Z wyjątkiem kostki gorzkiej czekolady z przynajmniej 70% zawartością kakao.

Nie mówimy tu więc o „kawie dla łasuchów”, która od kilku lat święci triumfy w restauracjach. Nie ma mowy o ciasteczkach owsianych, brownie, serniczku czy szarlotce ładnie wyglądających z filiżanką kawy.

Wiem, że trudno to przyjąć, ale taka jest przykra prawda.

Na pocieszenie dodam jednak, że to tylko kwestia przyzwyczajenia. Jeśli przymusisz się do picia kawy bez mleka i cukru, na początku będzie Ci trudno.  Ale wierzę, że w końcu polubisz smak małej czarnej oraz bardzo gorzkiej czekolady, na początku tak trudny do zniesienia. Mówię o tym z doświadczenia.

I nie tylko polubisz, ale dojdziesz również do wniosku, że ten smak daje więcej przyjemności niż smak cukru i śmietanki. To smak, który ma więcej charakteru, mocy, ale także pewną łagodność i przede wszystkim subtelność. Docenisz różne gatunki kawy i czekolady, tak, jak dobre wino.

Na początku wcale nie będzie łatwo, ale uwierz mojemu doświadczeniu: gra jest warta świeczki. To dla Ciebie nowe wyzwanie i miejsce do odkryć. Skorzystaj z niego! W końcu żyje się tylko raz!

Źródła:

Journal Reference: L. Kirsty Pourshahidi, Luciano Navarini, Marino Petracco, J.J. Strain. A Comprehensive Overview of the Risks and Benefits of Coffee Consumption. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2016; 15 (4): 671 DOI: 10.1111/1541-4337.12206

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1541-4337.12206/abstract;jsessionid=27D06D0D5157741D21A26F295CD124E2.f01t02

1) Por. newsletter Poczta Zdrowia „Koza odkrywa cudowne lekarstwo”

https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/koza-odkrywa-cudowne-lekarstwo

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis ”

 

Pozdrawiam Cię miło…

 Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.