Czy są bezmyślni kierowcy?

Tiry na drogach są... straszne dla osobówek.

Tiry na drogach są… straszne dla osobówek.

Czy są bezmyślni kierowcy? Niestety zdarza się, bo przecież czasami bywamy bezmyślni niezależnie od tego co w danej chwili robimy.

Każdy z nas kierowców, obu płci, w każdym wieku, obojętne jakiej urody, doświadczenia za kierownicą, obojętne jakiego auta/pojazdu – każdy! wsiadając do auta doskonale wie, że jedną nogą jest na cmentarzu, a drugą u prokuratora. Wobec tego pomawianie nas o bezmyślność to słabo uzasadniona opinia. Nie jesteśmy ani bardziej bezmyślni, ani źli, ani głupsi od kierowców w innych krajach. Jedno jest pewne – nie jesteśmy prawidłowo, mądrze i nowocześnie szkoleni.

Statystyki mówią wiele o polskich kierowcach, jednak nie do końca te dane są obiektywne. Statystyka jak to statystyka – uogólnia, wyciąga średnią i… w majestacie prawa te informacje idą w świat. Niewątpliwie są to ważne i potrzebne dane, ale… fakt, że stół ma cztery nogi i pies też – nie znaczy, że jest psem.

             Pytanie zasadnicze – kiedy zaczniemy badać, mierzyć, obliczać i analizować wszelkie efekty głupoty i bezmyślności decydentów, tych którzy mają choćby najmniejszy wpływ na bezpieczeństwo na naszych drogach? Kiedy decyzje i działania tych osób – imiennie – zostaną podane do wiadomości publicznej i odpowiednio ocenione?
Niby od lat planujemy, marzymy o zmniejszeniu ilości wypadków, rannych, aby mniej ludzi ginęło. W Szwecji do spraw bezpieczeństwa na drogach jest zupełnie inne podejście, tam ginie pięć osób rocznie, a u nas blisko cztery tysiące. W tych potwornych statystykach jesteśmy na szarym końcu UE. Dlaczego nie szanujemy ludzi? Przecież urzędnicy i ich rodziny też bywają pieszymi, kierowcami, jeżdżą rowerami, motocyklami, widzą co się dzieje na polskich drogach. Jakoś ich to… nie obchodzi?!

Moim zdaniem brakuje u nas całościowego zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. W końcu musi u nas powstać system, który będzie uwzględniał wszystkie elementy i poziomy bezpieczeństwa na drogach. Na odpowiedzialnych stanowiskach muszą być zatrudnieni ludzie, którzy nie będą zmieniać się co cztery lata kiedy zmienia się władza. Fachowcy, specjaliści w tej dziedzinie to często pasjonaci bezpieczeństwa ruchu drogowego (brd). Ci ludzie muszą mieć zagwarantowane, prawo decydowania w zakresie swoich kompetencji, muszą mieć pewność że nikt ich nie zwolni, bo do władzy doszła inna partia, albo jakiś urzędnik zechce zatrudnić kolegę/szwagra, który nie ma pojęcia o brd za to jest lojalny wobec rządzących. Ci specjaliści muszą mieć prawo narzucenia swojej fachowej wiedzy urzędnikom, którzy powinni im zaufać – bo to są zawodowcy, praktycy i wiedzą co robią.

W krajach skandynawskich (ciągle niedościgniony wzór), w Niemczech znaleźli sposób – to działa! Tam wszystko co dotyczy dróg jest w całości systemem zintegrowanym, spójnym, porządnie, fachowo zarządzanym. Składa się na to wiele instytucji, ludzi, działań, które stanowią ogromną, sprawną maszynerię, mają dokładnie określone cele i metody działania – to jest SYSTEM i doskonale wiadomo kto i za co

Może tak jest bezpieczniej, ale dla kogo?

odpowiada. W Polsce tak naprawdę nie wiadomo jak to działa, kto jest tu bossem. Jakie instytucje, firmy i ludzie są odpowiedzialni za wszelkie działania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego? Kto tym wszystkim kieruje, decyduje i naprawdę wie i rozumie co się dzieje na polskich drogach? Na pewno nie jest to żadne ministerstwo.
Ten tekst powstaje pod wpływem uzasadnionych emocji i obaw, bo zbliża się wiosna, lato, będą kolejne ciepłe dni, weekendy i znowu usłyszmy o nowych tragediach, pijanych kierowcach, których policji udało się złapać, o młodych motocyklistach pędzących na zatracenie, pieszych i rowerzystach, którym często wydaje się, że wolno im wszystko.

          Na pewno  wielu  nieszczęść można byłoby uniknąć gdyby nasze drogi były… logiczne, przyjazne ludziom, dobrze oznakowane, prawidłowo zarządzane i po prostu zadbane, bo nowe autostrady to naprawdę nie wszystko.


2 Komentarze on “Czy są bezmyślni kierowcy?”

 1. Alicja z Krainy Czarów pisze:

  Upadły Światek postawiony na głowie wiec swoje wycierpieć trzeba. W Niebie czyli tam u mnie w Domku gdzie ludzie posiadają 12 niciowe DNA takie coś jak samochody oraz drogi nie istnieje gdyż Ludzie jako istoty nie są ofiarami losu jak tutaj i potrafią swobodnie Latać w powietrzu.

  Aby tutaj na Tej Planecie się zmieniło potrzebujemy lekko licząc czasu dwóch pokoleń czyli około 50 lat oraz wywrócenia systemu Oświaty oraz Opieki poczynając od kołyski.

  Już dość długo Ludzie w upadłym świecie kręcą się w błędnym kole Karmy czytaj Kary w cyklu reinkarnacji czyli narodzin i śmierci.

  W naszym pięknym kraju oprócz kiepskiego szkolenia kierowców każdy po dostaniu prawa jazdy uważa się już za mistrza kierownicy któremu cała przestrzeń drogowa się należy a wszyscy inni kierowcy to niedouczone głupki.

  Zero wyrozumiałości i życzliwości na drodze kierowca kierowcy Wilkiem takież to oczywiste gdy obserwuje się ludzki natrząsających się za kółkiem.

  Zupełnie nie po drodze jest mi podróżowanie samochodem zdecydowanie bardziej odpowiada mi fajny rowerek.

  Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie prawko pojawiło się po kilku nasto krotnym zdawaniu egzaminu z Rąk Przemiłej Pani Egzaminator właściwie to tak miało być o początku abym mogła postawić na swoim i powiedzieć wprost co myślę o tych wszystkich mądralińskich.

  Czasami jak przyglądam się jak poruszają się samochody po drodze mam wrażenie że jest to zdalnie sterowany system radiowy. bardzo dziwne uczucie.

  Pisać można tak bez końca ale aby się tutaj zmieniło nie tylko w Polsce ale i Na Świecie potrzebujemy nie demokracji a Jaśnie Oświeconej Dyktatury 😉

  Dla Ciebie mam już specjalne Oznaczenie Alicja Admirał A5

  Na mistyce jest Maria A6

  Zaś ja to oczywista Oczywistość czyli A7

  Polubienie

  • Alicja pisze:

   Dzięki za interesujący komentarz. Mam prawo jazdy od dawna, udało się zdać za 1. razem.Lubię jeździć autem i cenie kulturalnych, dobrych kierowców. Oczywiście jestem także bardzo często pieszą (lubię chodzić) i rowerzystką, ale od pewnego czasu po Warszawie boję się jeździć rowerem. Zostałam poturbowana na ścieżce rowerowej przez rowerzystę!. Poza wielkim ruchem różnych aut (mnóstwo tirów) przeraża mnie smog. Jeżdżę więc poza miastem i tylko kiedy nie pada i nie ma mrozu. Rower mam na działce i tam można wspaniale pojeździć – las, polne drogi… no i piękna cisza. Pozdrawiam Cię serdecznie – miło byłoby być w Twojej Krainie. Przyjmuję oznaczenie Alicja Admirał A5, może dowiem się co ono oznacza…:-)

   Polubienie


Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.